Firma w szponach rynku cz.3
5 gru 2018

Firma w szponach rynku cz.3

Post by Redaktor

U samych siebie w kieszeni

Przedsiębiorstwo jako wehikuł do pomnażania pieniędzy, biznes jako inwestycja, firma jako fundusz, do którego wkłada się pieniądze z nadzieją na wyjęcie ich wraz z pokaźnym zyskiem. Taka wizja współczesnego przedsiębiorstwa wyłania się z gąszczu wykresów notowań, wskaźników i indeksów. Na tym tle mówienie o biznesie jako o sposobie na realizację własnych pasji budzi politowanie. Jednak to tylko skala mikro problemu.

Szersze ujęcie pokazuje, z jakiego rodzaju zjawiskiem mamy naprawdę do czynienia. Wyceny firm dokonywane na rynkach finansowych mają coraz mniej wspólnego z ich rzeczywistymi zdolnościami do wytwarzania wartości dodanej. I tak na przykład kapitalizacja spółek notowanych na giełdzie w Nowym Jorku przekracza 100 proc. PKB Stanów Zjednoczonych. Przekraczają go też znacznie wartości transakcji na rynkach finansowych, nie wspominając już o fakcie, że wymiana na rynku walutowym Forex w ciągu jednego dnia jest warta więcej niż obroty w tradycyjnym handlu w czasie jednego roku. Od realnej gospodarki oderwały się też wartości osiągane przez rynek długów. Mówiąc obrazowo, świat jest sobie dziś winien więcej, niż sam produkuje. Wierzytelności wynikające z obligacji sięgają już 142 proc. światowego PKB.

– Prawda jest taka, że rynki finansowe już dawno wyrwały się spod kontroli. Nie tylko wzięły biznes za zakładnika, ale powoli też zastępują demokrację -uważa Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. – Niekontrolowane kredytowanie co prawda pozwala utrzymać dotychczasowy poziom życia, ale kosztem rosnącego zadłużenia. Dopóki konsumpcja była pobudzana, a popyt nakręcał produkcję, gospodarki rosły. Niestety, ta bańka pękła i rozpętał się kryzys, który trwa do dziś. A skoro firmy nie przestają się zadłużać, to być może oznacza, że kryzys był zbyt łagodny i prawdziwa katastrofa dopiero nas czeka?

Spis Treści:

http://www.warsawgolf.pl/firma-w-szponach-rynku-cz-1/
http://www.warsawgolf.pl/firma-w-szponach-rynku-cz-2/
http://www.warsawgolf.pl/firma-w-szponach-rynku-cz-3/
http://www.warsawgolf.pl/firma-w-szponach-rynku-cz-4/

0 Comments

Leave a Comment