Jak często należy zmieniać olej w samochodzie
16 gru 2020

Jak często należy zmieniać olej w samochodzie

Post by Redaktor

Wielu mechaników oferuje podstawowe usługi, takie jak polerowanie reflektorów Kraków czy wymiana oleju Kraków. Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych znacząco wpływa na żywotność pojazdu oraz bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Z racji tego, że nie jest to duży wydatek, warto pamiętać o regularnych wymianach oleju.

Jak często zmieniać olej?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić zalecenia producenta pojazdu ujęte w instrukcji. Można tam znaleźć informacje dotyczące częstotliwości wymiany oraz tego, jaki typ oleju należy zastosować. Zdarza się jednak, że producenci sztucznie zawyżają czas, który powinien minąć od wymiany. Najlepiej jest robić to po przejechaniu 10-15 tysięcy kilometrów rocznie, nawet jeśli będzie się to wiązało z wymianą oleju co kilka miesięcy. Jeśli przebiegi są niższe lub równe tej wartości, wymianę oleju zaleca się przeprowadzić średnio co 12 miesięcy. Olej się starzeje i z czasem traci właściwości, nawet jeśli rocznie kierowca pokonuje zaledwie kilka tysięcy kilometrów.

Dlaczego należy pamiętać o regularnej wymianie oleju?

Regularna wymiana oleju ma kluczowe znaczenie dla pracy silnika. Redukuje tarcie pomiędzy tłokami a cylindrami, zmniejsza opory pracy silnika, zapobiega odkładaniu się nagarów. Dobrej jakości olej redukuje tarcie, chłodzi silnik i zapewnia prawidłowe odprowadzanie nieczystości. Brak regularnej wymiany oleju może negatywnie wpłynąć na żywotność silnika, zwiększa spalanie, prowadzi do szybszego zużycia elementów silnika, a nawet może przyczynić się do poważnej awarii silnika.

0 Comments

Leave a Comment