Pomiary na Marsie
29 lip 2022

Pomiary na Marsie

Post by Serwis S.A.

Reklama: Geodezja Sicienko

Od lat 50. ubiegłego wieku ludzkość czyniła postępy w zbliżaniu się do Marsa. W latach 60. ubiegłego wieku orbitery zbierały zdjęcia i obrazy. Następnie w 1976 roku amerykańska Narodowa Administracja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) z powodzeniem wysłała na Marsa orbitery Viking 1 i Viking 2, z lądownikiem dokonującym pierwszego na Ziemi przyziemienia na powierzchni planety. Od tego dnia wykorzystujemy coraz bardziej zaawansowaną technologię, starając się naprawdę zrozumieć Marsa.

A żeby go zrozumieć, najpierw musimy go zmapować.

Podobnie jak satelity pomagają współczesnym geodetom na Ziemi, satelity mogą być użyte do mapowania powierzchni Marsa. Szczególnie ważnym krokiem w badaniach Marsa było udane wystrzelenie sondy Mars Global Surveyor w 1996 roku. Mars Global Surveyor został zaprojektowany do skanowania i mapowania całej powierzchni planety z orbity. Zebrane przez nią obrazy o wysokiej rozdzielczości pokazały nam najwyższe szczyty i najgłębsze wąwozy powierzchni Marsa. Z czasem udało się zeskanować całą powierzchnię planety.

Misja miała trwać pełną dekadę. W tym czasie Mars Global Surveyor zdołał nawet zaobserwować powstawanie nowych wąwozów, śladów głazów i kraterów. W międzyczasie na powierzchnię Marsa uderzały jednostki naziemne, aby zebrać dodatkowe dane geograficzne: pojazdy Mars Exploration Rover Spirit i Opportunity spędziły łącznie ponad 8000 dni wędrując po powierzchni planety.

0 Comments

Leave a Comment