Powłoka hydrofobowa szyb samochodowych
28 gru 2018

Powłoka hydrofobowa szyb samochodowych

Post by Redaktor

Powłoka hydrofobowa zastosowana na szybę samochodową bywa nazywana niewidzialną wycieraczką. Nazwa ta nawiązuje do efektów uzyskiwanych po nałożeniu preparatu na szybę, które w znacznym stopniu zastępują konieczność stosowania wycieraczek mechanicznych, zamontowanych na przedniej szybie samochodu.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa

Sposób aplikacji preparatu z powłoką hydrofobową na szybę

Produkt przeznaczony do hydrofobizacji szyby powinien być przezroczysty. Jest to istotne, aby preparat po nałożeniu na szybę nie pozostawiał białego nalotu. Przed rozpoczęciem nanoszenia powłoki hydrofobowej należy dokładnie umyć szybę mleczkiem do szyb, które wyciąga zanieczyszczenia z jej porów i odtłuścić za pomocą alkoholu lub zmywacza silikonowego, a następnie osuszyć szybę. W zależności od rodzaju środka różnią się sposoby aplikacji. Niektóre z nich nanosi się za pomocą ściereczki, a inne są dostępne w formie sprayu. Można także spotkać produkty dwufazowe, wymagających nałożenia dwóch różnych warstw, które w połączeniu dają oczekiwany rezultat. Po aplikacji na szybę powinno się dokładnie wypolerować pokrytą powierzchnię, aby nie pozostawić na szybie nieestetycznych, trudnych do usunięcia, zacieków.

Jak działa powłoka hydrofobowa na szybie?

Powłoka hydrofobowa jest najskuteczniejsza tuż po aplikacji. Podczas jazdy krople osadzone na szybie spływają z niej pod wpływem ruchu powietrza, dzięki czemu szyba pozostaje widoczna i nie ulega zabrudzeniu. W ramach zużywania się powłoki wskutek upływu czasu woda, aby spływać potrzebuje coraz większej szybkości poruszania się samochodu. Podczas utrzymywania niewielkiej prędkości lub częstych postojów, np. na światłach, konieczne jest stosowanie wycieraczek mechanicznych, które pracując na powłoce hydrofobowej piszczą, przeskakują i słabo spełniają swoje funkcje.

Skuteczne działanie, niezależnie od prędkości, ma zastosowanie preparatu na szybach bocznych, ponieważ z reguły są one pionowe lub prawie pionowe i woda z łatwością spływa po ich powierzchni w dół. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że im produkt droższy, tym dłuższe i skuteczniejsze będzie jego działanie.

Tags:

0 Comments

Leave a Comment