Psychologia – czym jest i komu pomaga?
9 kw. 2021

Psychologia – czym jest i komu pomaga?

Post by Redaktor

Tempo życia nieustannie wzrasta. Stres i presja to stany towarzyszące nam już od najmłodszych lat. Coraz częściej prowadzi to do przewlekłych stanów pogorszonego nastroju lub nawet strachu i lęku. W takich przypadkach pomocną dłoń wyciąga psychologia.

Czym zajmuje się psychologia?

Termin „psychologia” pochodzi od starogreckiego słowa psyche – dusza i logos – słowo, myśl. Etymologia tego słowa nakreśla w sposób wyraźny, czym zajmuje się ta dziedzina nauki. Psycholog zagłębia się w psychikę pacjenta, dzięki czemu może postawić określoną diagnozę i zaoferować pomoc.

Zadaniem psychologa jest dokładne rozpoznanie problemu. Odbywa się to przede wszystkim w formie rozmowy, ale również różnego rodzaju testów. Psycholog często zagłębia się w przeszłość pacjenta, próbuje poznać jego lęki, obawy oraz nastawienie to wielu aspektów życia.

Z jakimi problemami udać się do psychologa?

W związku z coraz większym zapotrzebowaniem, niemal w każdym mieście poradnię prowadzi psycholog. Olsztyn czy też inne duże miasta, oferują wiele gabinetów specjalistycznych. Zakres zagadnień i problemów, którymi zajmuje się psychologia jest niezwykle obszerny.

Do psychologa możemy udać się w związku ze stale utrzymującym się złym nastrojem. Może to być objaw depresji i jest najczęstszym powodem wizyt. Psycholog zaoferuje nam swoją pomoc także w przypadku problemów zawodowych. Wypalenie, brak harmonii między życiem zawodowym a rodzinnym czy też nieradzenie sobie z presją, to dylematy, których pokonanie może stać się prostsze po wizycie u psychologa. Innymi powodami wizyt może być przewlekły stres, problemy ze stabilnością emocjonalną czy też zaburzenia snu.

Należy potrafić rozróżnić osoby psychologa, psychoterapeuty i psychiatry. Psycholog to osoba zajmująca się diagnozą i wsparciem psychologicznym. Psychoterapeuta to osoba której zadaniem jest pomoc w zrozumieniu i poznaniu samego siebie. Natomiast psychiatra to lekarz, który zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych, opierając się głównie na farmakoterapii, czyli stosując odpowiednie leki.

0 Comments

Leave a Comment