Rodzaje i zastosowanie spawarek
29 cze 2020

Rodzaje i zastosowanie spawarek

Post by Redaktor

Łączenie materiałów poprzez ich nagrzewanie i stopienie nazywane jest spawaniem. W procesie łączenia może być wykorzystywane spoiwo, a ciepło może być wytwarzane przy użyciu energii elektrycznej bądź gazu.

Urządzenia do spawana gazowego i elektrycznego

Najstarszym rodzajem urządzeń wykorzystywanych do spawania są spawarki gazowe. Łączenia uzyskiwane przy ich użyciu są niezwykle precyzyjne i charakteryzują się dużą szczelnością. Podstawową wadą tej metody jest konieczność dostarczenia gazu. Niestety zarówno spawarka, jak i butle wyróżniają się dużymi gabarytami, co znacząco zmniejsza komfort użytkowania. Dodatkowo zastosowanie łatwopalnego gazu wymusza na użytkowniku zachowywanie szczególnych środków ostrożności.

Wśród pracowników warsztatów i firm produkcyjnych dużą popularnością cieszą się spawarki elektryczne. Urządzenia te charakteryzują się prostą budową i mogą być wykorzystywane do spawania elektrodami otulonymi. W sprzedaży dostępne są zarówno duże spawarki transformatorowe, jak i mniejsze sprzęty przeznaczone do sporadycznego użytkowania. Za pewną wadę tego rodzaju urządzeń uważa się ich duży ciężar.

Migomaty i spawarki inwertorowe

Osoby szukające urządzenia do profesjonalnych zastosowań, mogą zdecydować się na półautomat spawalniczy nazywany potocznie migomatem. Urządzenie to znakomicie sprawdza się przy renowacji urządzeń mechanicznych, a także podczas łączenia metalowych elementów samochodu. Spawanie metodą MIG/MAG wykorzystuje łuk elektryczny wytwarzany pomiędzy topliwą elektrodą, a spawanym przedmiotem. Korzystanie z migomatu wymaga osłony gazowej oraz butli z gazem obojętnym.

Najbardziej poręcznym i mobilnym urządzeniem o wszechstronnym zastosowaniu jest spawarka inwertorowa. Jej ogromną zaletą poza niewielkimi gabarytami i ciężarem jest łatwość obsługi, a także możliwość spawania wszystkimi rodzajami elektrod elektrycznych. To sprawia, że sprzęt ten wykorzystywany jest zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Nowoczesne spawarki wyposażone są w dodatkowe funkcje, ułatwiające rozpoczęcie pracy i zabezpieczające elektrodę przed przywieraniem do spawanego przedmiotu.

0 Comments

Leave a Comment