
Nie od dziś wiadomo, że saletra potasowa jest stosowana jako nawóz. Co sprawia, że jest popularna wśród sadowników oraz ogrodników? Jakie przynosi korzyści jej używanie? Odpowiadamy w niniejszym artykule.
Saletra potasowa w sadownictwie
Saletra jest stosowana coraz częściej w sadownictwie. Jest ona cenionym nawozem, dzięki któremu sadownicy mogą dostarczać drzewkom owocowym niezbędnych składników odżywczych. Aby polepszyć plony, należy stosować saletrę potasową już wczesną wiosną.
Oprysk z 1% roztworu saletry potasowej przyniesie zdecydowanie najlepsze rezultaty, zwłaszcza po mroźnej zimie, kiedy mamy do czynienia z drzewkami z licznymi przemrożeniami. Zastosowanie takiego roztworu zwiększy ilość potasu w glebie, z którego będą korzystać drzewa w trakcie kwitnienia oraz w okresie wzrostu owoców. Należy także wiedzieć, że większy poziom potasu wpływa korzystnie na produkowanie glutationu, który zapewnia lepszą regenerację uszkodzonych po zimie tkanek.
Saletra potasowa w ogrodnictwie
Stosowanie azotanu potasu, czyli saletry potasowej jako nawóz w ogrodnictwie jest częstą praktyką. Powodem jest przede wszystkim fakt, że jest prawie całkowicie rozpuszczalna, dzięki czemu można stosować ją nie tylko w postaci kryształów, ale także jako roztwór. Rozwodnioną mieszankę stosuje się przy tradycyjnych opryskach, jak i z wykorzystaniem nawadniających systemów. Saletra potasowa to nawóz jedynie z domieszką azotu oraz tlenku azotu. Stosowanie związków chlorków lub sodu nie powinno mieć miejsca jednocześnie z używaniem azotanu potasu, ponieważ może to nie przynieść oczekiwanego efektu.
Warto zwracać uwagę na to, aby nie użyć zbyt dużej ilości nawozu – jego nadmiar wbrew pozorom nie doprowadzi do lepszych plonów. Wysiew nasion może wywołać niższy poziom kiełkowania. Ponadto, zmniejszy się ilość magnezu oraz wapnia w glebie, a te składniki są niezbędne, aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać. Należy również się upewnić, czy gatunki które hodujemy potrzebują wysokiego stężenia azotu, ponieważ nie wszystkie potrzebują do odpowiedniego rozwoju nawożenia saletrą potasową.
0 Comments