W jaki sposób szybko nawodnić organizm?
8 gru 2020

W jaki sposób szybko nawodnić organizm?

Post by Redaktor

Każde wyczerpanie organizmu skutkuje jego odwodnieniem. Aby przywrócić pełnie możliwości każdej komórce, należy dostarczyć jej odpowiedniej ilości wody. Dzięki niej temperatura ciała zostaje uregulowana, w prawidłowy sposób odbywa się transportowanie składników odżywczych i rozprowadzanie krwi. Organizm zostaje pobudzony i zaczyna wykonywać wszystkie czynności w sposób zorganizowany.

Objawy odwodnienia

Odwodnienie powoduje powstawanie wielu objawów. Najczęściej występują:

  • wzrost pragnienia,
  • suche usta i skóra,
  • zmęczenie,
  • rzadsze oddawanie moczu; zmiana koloru moczu,
  • zawroty i bóle głowy.

Co zrobić, aby szybko się nawodnić?

Zdecydowanie najlepszym i najtańszym sposobem jest picie dużej ilości wody. Nie zawiera ona cukrów czy kalorii, dlatego można ją pić cały czas i sięgać po nią w nagłych przypadkach. Warto jednak pamiętać o uzupełnianiu składników odżywczych, zawartych w innych napojach czy jedzeniu.

Na przykład kawa i herbata, mimo że działają moczopędnie, to w umiarkowanych ilościach mogą dobrze nawodnić, jednocześnie dodając energii. Ciekawą metodą jest stosowanie dodatków do tych napojów, jak mleko migdałowe, różnorodne przyprawy i zioła.

Również mleko zawiera właściwości powodujące nawodnienie organizmu. Pomocne tym jest duże stężenie elektrolity, dzięki którym wzrasta przyswajanie wody. Jednak spożyte zaraz po wysiłku może spowodować dyskomfort w żołądku. Muszą na nie uważać szczególnie osoby nietolerujące laktozy.

Duża ilość owoców i warzyw zawiera nawet 99% wody. Szczególnie zaleca się jagody, pomarańcze, winogrona, marchew, sałatę czy kapustę. Tak samo pożywne mogą być mrożone odpowiedniki. Zdarza się, że są one źródłem większej ilości witamin.

Coraz więcej osób spożywa różnego rodzaju roztwory. Za ich pomocą leczy się odwodnienie spowodowane wymiotami lub biegunką. Łatwiej jest się zregenerować po ćwiczeniach a także zapobiega i leczy kaca. Sporządza się je na bazie wody i zawierają one wysoką dawkę elektrolitów, najczęściej chlor, potas i sód. W innych rozwiązaniach może być zastosowany cukier bądź cynk.

0 Comments

Leave a Comment